Jak podlewać trawnik?

Trawnik może stać się prawdziwą wizytówką przydomowego podwórka, czy restauracyjnego ogrodu. Powinien się pięknie prezentować także na boiskach sportowych oraz terenach rekreacyjnych. W parku soczyście zielona trawa również jest mile widziana. Polskie warunki atmosferyczne sprawiają jednak, że bardzo często uzyskanie takiego efektu może być naprawdę trudne. Przedłużająca się susza i wysokie temperatury na pewno nie wpływają pozytywnie na wizualną atrakcyjność trawnika. Sprawdź więc co trzeba zrobić, aby uchronić go przed wysuszeniem!

Czy ręczne podlewanie trawnika jest opłacalne?

Przystępując do działań związanych z nawadnianiem trawnika konieczne jest wybranie odpowiedniej metody, która sprosta takiemu zadaniu. Jeśli obszar, jaki chce się podlać jest niewielki, możliwe jest zastosowanie tradycyjnej metody, czyli konewki napełnionej wodą. W sytuacji, gdy trawnik ma nieco większe rozmiary, lepiej jest zaopatrzyć się w węża ogrodowego wyposażonego w odpowiednią końcówkę.

Automatyczny system nawadniania – czy sprawdzi się na trawniku?

Całkowicie odmiennie sytuacja ta prezentuje się w przypadku dużych przestrzeni – wielkiego ogrodu, boiska sportowego, czy rozległego obszaru trawiastego. Wtedy samodzielne podlewanie byłoby nieopłacalne. Przede wszystkim wiązałoby się z koniecznością przeznaczenia większej ilości czasu oraz pracy. A nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Dlatego też coraz popularniejsze staje się montowanie w ogrodach automatycznych systemów nawadniania. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu oraz zraszaczach lub liniach kroplujących można określić moment włączenia i wyłączenia takich urządzeń, a nawet wskazać stopień intensywności podlewania. Nawet jeśli zapomni się o podlewaniu zainstalowana na podwórku konstrukcja wykona wszystkie prace we własnym zakresem. W czasie, gdy zraszacze będą pracować, my możemy po prostu odpocząć w zacienionym miejscu w ogrodzie lub zająć się pracami innego typu, jakie trzeba wykonać.

Kiedy podlewać trawnik?

Najbardziej istotną kwestią w zakresie nawadniania trawnika jest pora dnia, w której się tego dokonuje. Jeśli wybrałoby się nieodpowiedni moment można by zaszkodzić trawie. Najlepiej jest czynić to wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Wtedy promienie słoneczne nie są silne, temperatury są niskie, dzięki czemu nie istnieje ryzyko, że woda negatywnie wpłynie na wygląd trawnika. A mogłoby do tego dojść, gdyby ktoś zdecydował się na podlewanie w pełnym słońcu.

Jakie są fundamentalne zasady podlewania trawnika?

Na pierwszą myśl podlewanie trawnika nie jest skomplikowanym zajęciem. Jednak, jeśli tego typu działaniom przyjrzeć się nieco bliżej, okaże się, że mogą one wiązać się z wieloma błędami. Aby ich uniknąć dobrze jest poznać podstawowe zasady nawadniania trawy i stosować je w praktyce. Oto najważniejsze z nich:

  • podlewanie trawnika o odpowiednich porach dnia
  • dostarczanie trawie ilości wody adekwatnej do jej potrzeb
  • kierowanie w stronę trawnika strumienia wody o niezbyt mocnej intensywności
  • niedoprowadzanie do tworzenia się kałuż na powierzchni trawnika
  • dostosowywanie sposobu nawadniania do ukształtowania terenu
  • wykorzystywanie do podlewania deszczówki zawierającej wiele wartościowych składników
  • uwzględnianie przy nawadnianiu rodzaju gleby, na której rośnie trawnik
  • równomierne pokrywanie wodą całego obszaru
  • regularne podlewanie oraz zwracanie uwagi na stopień występującej suszy

Podlewanie trawnika – dlaczego warto?

Dodatkowe nawadniania trawnika jest na dobrą sprawę niemal pozbawione wad. Jednym mankamentem mogą być koszty, jakie się z tym wiążą. Drugim jest natomiast czas, jaki trzeba poświęcić na prace związane z dbaniem o rosnącą w ogrodzie trawę. Warto jednak wskazać, że obydwie te nieco słabsze strony mogą być szybko zneutralizowane. W pierwszym przypadku można chociażby postawić na wykorzystanie tak zwanej deszczówki, czyli wody zebranej podczas opadów deszczu. Znacznie obniży to wysokość kwoty, jaka znajdzie się na naszych rachunkach za wodę. W drugiej sytuacji wystarczy postawić na zautomatyzowane systemy samoczynnie nawadniające trawnik. Pozwala to wręcz do minimum ograniczyć wysiłek, jaki człowiek musi włożyć w pielęgnację podwórka. O wiele bardziej znaczące są jednak zalety, które zaobserwować można, gdy będzie się regularnie podlewało – główna mocna strona dobrze nawodnionego trawnika to przede wszystkim intensywność kolorytu trawy. Jeśli do tego zadba się o przystrzyżenie trawy na odpowiednią wysokość można mieć pewność, że ogród będzie wyróżniał się pośród podwórek sąsiadów.

Podsumowanie

Jeśli jesteś w posiadaniu trawnika, na pewno chcesz, aby zawsze prezentował się on jak najlepiej. Musisz jednak pamiętać, że sama natura tutaj nie wystarcza. Równie ważne jest wsparcie trawy rosnącej na danej powierzchni. Jedną z najpopularniejszych form pielęgnacji trawnika, oprócz koszenia lub nawożenia, jest jego podlewanie. Zapamiętanie zaprezentowanych powyżej informacji na pewno pozwoli Ci właściwe przygotować się do tego typu prac, jak również prawidłowo je przeprowadzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *