Najstarsze teatry w Warszawie.

Warszawa to nie tylko miejsce, gdzie ludzie przyjeżdżają, żeby by znaleźć pracę, albo kontynuować naukę na studiach. Jest to miejsce tętniące życiem zarówno w dzień, jak i w nocy. I to nie tylko życiem towarzyskim, ale również kulturalnym. Fani muzyki poważnej mogą udać się do filharmonii, ale mają również do wyboru mnóstwo koncertów i wydarzeń muzycznych. Ci, którzy uwielbiają teatr nie będą mieli też na co narzekać, ponieważ jest ich naprawdę dużo i oferują różne przedstawienia od dramatu, poprzez komedię, a na przedstawieniach współczesnych skończywszy. Teatry warszawskie cieszą się ogromną popularnością, co zachęca również osoby spoza Warszawy do ich odwiedzania. Każdy powinien przynajmniej raz na jakiś czas odwiedzić swój ulubiony teatr. Szczególnie teraz warto o tym pamiętać, bo świat biegnie bardzo szybko i czasami zapominamy o wartościowych rozrywkach karmiąc się na co dzień łatwiej dostępnymi.

Cztery sławne teatry w Warszawie.

         Najstarszym teatrem, z najdłuższą historią w Warszawie jest Teatr Narodowy. Bez wątpienia stanowi ciągle żywy pomnik kultury narodowej. Założony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1756 roku. Do dziś dnia zajmuje szczególną rolę w kulturze polskiej, a na jego deskach można zobaczyć wiele sław. Warto przypomnieć, że kilka razy zmieniał swoją siedzibę, a w 1884 roku budynek, w którym mieściła się jego siedziba został rozebrany. W roku 1985 wybuchł w teatrze pożar i udało się go oddać do użytku dopiero w 1996 roku. Od tamtego czasu repertuar ciągle zachwyca, dlatego każdy przynajmniej czasami powinien się do niego wybrać. Kolejnym teatrem, na który warto zwrócić uwagę to Teatr Rozmaitości. Historia tego teatru rozpoczęła się w 1949 roku. Warto zaznaczyć, że jest to jeden z najciekawszych zespołów teatralnych, który dał początek teatralnej rewolucji i stworzył nową estetykę i język teatralny. To tutaj wychowywało się całe pokolenie aktorów, reżyserów , scenografów, kompozytorów i dramatopisarzy. Teatr nie bał się podejmowania kontrowersyjnych tematów, co zmieniało rzeczywistość. Jego siedziba mieści się na ul .Marszałkowskiej, czyli w samym sercu Warszawy, więc nie może być pominięty na mapie punktów do odwiedzenia. Kolejnym ciekawym teatrem , który możemy odwiedzić w Warszawie jest Teatr Dramatyczny. Nosi on imię Gustawa Holoubka, który zapewnił mu sławę. Jego historia rozpoczęła się w 1949 roku. Wtedy powstał zespół teatralny Wojska Polskiego. W 1956 teatr otrzymał siedzibę w Pałacu Kultury i Nauki i w 1957 zmienił nazwę na Teatr Dramatyczny. W latach siedemdziesiątych było to miejsce, które stanowiło centrum życia kulturalnego nie tylko Warszawy, ale całego kraju. Wystawiano tutaj sztuki Witolda Gombrowicza, czy Stanisława Mrożka. Aktorzy grający w tym teatrze to była elita wybrana przez Holoubka. Teatr do dziś jest bardzo ceniony, chociaż nie cieszy się już taką świetnością jak za czasów swojego patrona. Ciekawym teatrem w Warszawie jest Teatr Roma, który jest teatrem muzycznym. Mieści się przy ulicy Nowogrodzkiej i chyba nie ma Warszawiaka, który chociaż raz nie poszedł na jakiś musical do tego właśnie teatru. Wystawiane tam było „Metro”, czy „Koty”. Niezwykle profesjonalne podejście aktorów pozwala nam cieszyć się wspaniałym show, które nie chcemy, żeby się skończyło.

Podsumowanie

            Teatrów w Warszawie jest bardzo wiele, więc nie ma problemu ze znalezieniem takiego, który będzie odpowiadał naszej estetyce. Nie musi to być od razu Teatr Narodowy, czy Dramatyczny, ale jeśli chcemy obejrzeć coś lżejszego warto wybrać się do Teatru Kwadrat, czy na musical do Romy. Wspaniała gra aktorska na pewno nas nie zawiedzie i zapewni niezapomniane przeżycia.  W Warszawie są również teatry dedykowane dzieciom. To niesamowite, że już w młodym wieku można rozwijać wrażliwość na sztukę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *