Regały magazynowe – rodzaje

Każde przedsiębiorstwo potrzebuje przestrzeni magazynowej. Większa firma powinna dysponować wielkimi halami, w których składowane będą surowce, jak i wytworzone przez nią produkty. Natomiast mniejsze przedsiębiorstwo na początku będzie potrzebowało jedynie niewielkiego magazynu. Wraz z rozwojem działalności powierzchnia takiego pomieszczenia na pewno będzie musiała zostać zwiększona. Jednak o tym, czy magazyn zostanie odpowiednio wykorzystany nie decydują jednie jego wymiary. Ważny jest także sposób jego wykorzystania, na który ogromny wpływ ma chociażby użycie regałów magazynowych. Sprawdź wśród jakich rodzajów można wybierać i dlaczego warto zdecydować się na ten element wyposażenia!

Nowoczesny magazyn, czyli jaki?

Magazyn to obiekt charakteryzujący się pewnymi specyficznymi cechami i właściwościami. Posiada on także szereg funkcji, które są typowe dla tego typu pomieszczeń. Główną rolą jest chociażby zabezpieczenie towarów, jak również składowanie materiałów, z których są one wytwarzane. Przechowywanie wszystkich tych surowców musi być przede wszystkim bezpieczne oraz komfortowe. Każde przedsiębiorstwo lub firma musi gdzieś lokować swój asortyment. W tym zakresie mogą na przykład zakupić własną przestrzeń lub też wynajmować konkretne pomieszczenia. Nowoczesne magazyny mogą przyjmować różną postać. Wyróżnia się chociażby następujące typy:

  • magazyny otwarte – tworzy je obszar wydzielony na otwartej przestrzeni, a nie zamknięte pomieszczenie, przykładem może być chociażby plac składowy, na którym przechowuje się chociażby piasek lub gruz
  • magazyny zamknięte – to typowe przestrzenie magazynowe, które tworzą budynki, zbiorniki lub silosy, składuje się tam towary, które są wrażliwe i delikatne
  • magazyny półotwarte – taki magazyn cechuje się połączeniem cech typowych dla wymienionych powyżej wariantów

Wszystkie rodzaje magazynów mogą ponadto być określane mianem nowoczesnych. Wystarczy, że posiadają one odpowiednią lokalizację, wyposażone są w duży parking, cechują się wysokiej jakości oświetleniem i zaawansowaną wentylacją, a także systemem bezpieczeństwa. Tego typu przestrzenie magazynowe wykorzystują także zaawansowane technologicznie programy, dzięki którym możliwa jest automatyzacja i optymalizacja działania magazynów.

W jaki sposób składować towary w magazynie?

Przechowywanie towarów oraz materiałów w dowolnej przestrzeni magazynowej to nie tylko samo poukładanie wszystkich przedmiotów na przygotowanych wcześniej regałach. Składowanie towarów w magazynie to proces składający się z kilku etapów, które powinny nastąpić po sobie w odpowiedniej kolejności. Punktem wyjścia w tym zakresie jest skontrolowanie towarów pod względem ilościowym oraz jakościowym. Jeśli wszystko się zgadza konieczne jest dokonanie ewidencji wszystkich elementów oraz ich odpowiednie oznakowanie. Dzięki temu doskonale wiadomo jakie produkty znajdują się w magazynie oraz ile ich jest. Jeśli już posiada się taką wiedzę, trzeba odpowiednio rozmieścić te produkty na regałach magazynowych. W tym zakresie należy kierować się przede wszystkim zasadą optymalnego wykorzystania całej dostępnej przestrzeni. Aby składowanie oraz odszukiwanie towarów było skuteczne warto się do niego dobrze przygotować. Pomóc w tym mogą działania logistyczne, które szczegółowo opracują plan działań oraz harmonogram prac, jakie powinny odbywać się w danym magazynie. Przełoży się to bezpośrednio na szybkość wydawania produktów.

Jakie są rodzaje regałów wykorzystywanych w magazynach?

Logistyka w magazynach jest niezwykle ważna. Aby ją jak najbardziej usprawnić, konieczne jest wykorzystywanie regałów magazynowych. Ich konkretny model można dopasować do wielkości przestrzeni magazynowej, jak również do rodzaju przechowywanych towarów. Najpopularniejsze są następujące regały magazynowe:

  • regały wsuwane oraz przepływowe
  • regały wspornikowe idealne do przechowywania towarów o wielkich gabarytach
  • mobilne regały przesuwne, których kluczowym elementem jest silnik elektryczny
  • regały półkowe, które sprawdzają się przy przechowywaniu niewielkich przedmiotów
  • regały przejezdne oraz wjezdne obsługiwane za pomocą wózków widłowych
  • regały paletowe o systemach pojedynczych oraz podwójnych

Inny podział regałów magazynowych sprawia, że można wyróżnić trzy podstawowe kategorie takiego wyposażenia. Są to na przykład: regały statyczne, czyli stałe, regały dynamiczne oraz regały automatyczne, inaczej określane także mianem wyspecjalizowanych. Podstawą takiej kategoryzacji jest fakt, czy regały cały czas stoją w jednym miejscu czy też mają zdolność do zmiany swojej lokalizacji.

Podsumowanie

Surowce oraz towary nie mogą być przechowywane w magazynie w sposób dowolny. Konieczne jest stosowanie w tym zakresie kilku istotnych zasad. Dzięki temu poszczególne przedmioty nie ulegną zniszczeniu, jak również dostęp do nich nie będzie utrudniony. Pomóc w tym może na przykład wykorzystywanie różnych modeli regałów magazynowych. Warto zainwestować w ten element wyposażenia przestrzeni magazynowej. I to bez względu na to jak wielkim magazynem się dysponuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *