Ile trwa cyklinowanie podłogi i co warto wiedzieć na ten temat?

Piękna podłoga drewniana stanowi ozdobę praktycznie wszystkich wnętrz. Oczywiście oprócz walorów estetycznych należy docenić także inne aspekty związane z inwestycją w takie rozwiązanie. Drewno to doskonała izolacja chroniąca nas przed zimnem i hałasem, a także materiał posiadający ciepłą i przyjemną strukturę. Ponadto niepodważalna zaleta tego typu rozwiązania jest możliwość i jego późniejsze renowacje, gdy zajdzie taka potrzeba. Oczywiście mimo tego, iż drewno jest niezwykle solidne i trwałe, wraz z eksploatacją naszej posadzki dowodzi do jego zniszczenia. W momencie, gdy ściera się wierzchnia zabezpieczająca, którą najczęściej jest lakier, nasza drewniana podłoga zdaje się bardziej podatna na różnego rodzaju wgniecenia, uszkodzenia mechaniczne, plamy i tak dalej. Na szczęście jednak istnieją pewne metody, które mogą przywrócić jej doskonały wygląd.

Czym jest cyklinowanie podłogi?

Cyklinowanie to popularny zabieg renowacyjny, które możemy wykonać na różnego rodzaju drewnianych posadzkach. Podejmowane czynności w tym zakresie polegają na zeszlifowaniu wierzchniej warstwy zabezpieczającej nasze drewno, a także warto wiedzieć o tym, że sama drewniana posadzka również traci się w tym momencie około 2 mm grubości. W tym celu stosuje się specjalną maszynę, czyli cykliniarkę i papiery ścierne o odpowiedniej gradacji. Niejednokrotnie, by uzyskać doskonały efekt, koniecznie będziemy musieli powtórzyć kilka razy cały proces cyklinowania, a tym samym stosować odpowiedni papier ścierny. Dzięki prowadzeniu prac, uda nam się pozbawić naszą drewnianą posadzkę różnego rodzaju wgnieceń i, zanieczyszczeń i tak dalej. Istotne jest również to, że bez problemu wygładzimy całą powierzchnię, a w sytuacji, kiedy na naszej drewnianej podłodze pojawiły się pewne pęknięcia, szpary i inne niedogodności, które wpływają na pogorszenie wyglądu naszej podłogi, z powodzeniem możemy je uzupełnić kropkę dodatkowo, jeżeli chcemy wymienić zniszczone klepki, również na tym etapie będzie to możliwe.

Ile trwa renowacja drewnianej podłogi?

Tak naprawdę na postawione wyżej pytanie nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż cyklinowanie podłogi zależne jest od wielu różnorodnych czynników. Przede wszystkim musimy wymienić tutaj metraż powierzchni, którą chcemy odnowić, uwzględnić liczbę pomieszczeń, gdzie ma być wykonywany ten zabieg, a także inne istotne aspekty. Jeżeli samodzielnie opróżnimy mieszkanie, gdyż cyklinowanie właśnie tego wymaga, a tym samym wyniesiemy wszelkie meble i sprzęty znajdujące się na podłodze, niewątpliwie fachowcy będą mogli szybciej wykonać prowadzone prace. Konieczny będzie także demontaż listew podłogowych. Niejednokrotnie decydujemy się na odświeżenie naszej drewnianej posadzki, a dotychczasowe listwy chcemy wymienić na nowy. Pamiętajmy, że cyklinowanie listew to dodatkowa czynność, która mogłaby przedłużyć pracę, a Jeżeli zależy nam na czasie, warto rozważyć zakup nowych rozwiązań. Należy również mieć na uwadze fakt stopień zniszczenia naszej podłogi i sposób wybranej konserwacji w późniejszym etapie dobra najczęściej stosuje się tutaj lakier. Oczywiście, jeżeli prace chcemy powierzyć fachowcom, powinniśmy także odpowiednio wcześnie znaleźć ekipę, która wykona powierzone im zadanie. Samodzielnie wykonywane cyklinowanie może być przeprowadzone, ale również będziemy zmuszeni do wypożyczenia specjalnej maszyny, a także musimy liczyć się z tym, że prace będą trwały dłużej. Przyjmuje się jednak, że w mieszkaniu o powierzchni około 65 m, gdzie wszystkie pomieszczenia mają być cyklinowane, pracy mogą trwać dni. Koniecznie musimy jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy podłoga jest dość zniszczona, cyklinowanie jednorazowe nie wystarczy. Prace będą musiały być prowadzone dwa lub trzy razy. Ponadto należy nałożyć również odpowiednią ilość warstw zabezpieczających konkretnego preparatu. Jeżeli zdecydujemy się na lakierowanie drewnianej posadzki, zazwyczaj będą to trzy warstwy.  Po ostatnim lakierowaniu wystarczy odczekać do domu, by z powodzeniem móc już w pełni użytkować naszą podłogę.

Podsumowanie

Mimo tego, że cyklinowanie wymaga od nas dokładnego zaplanowania codzienności na kilka dni, opróżnienia naszego mieszkania za wszystkich mebli, jest to zabieg warty uwagi. Dzięki niemu będziemy mogli odświeżyć naszą posadzkę i nadać jej nowy, doskonały wygląd na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *